Alo 182 Hastane Randevu Alma Hattı

Alo 182 Hastane Randevu Alma Hattı

Günümüzde Sağlık Bakanlığı vatandaşlara daha kaliteli ve hızlı hizmet verebilmek amacıyla iletişim teknolojilerini kullanarak alo 182 randevu servisini hizmeti açmıştır. Sağlık Bakanlığı ülkemizde vatandaşların daha etkin ve verimli bir şekilde sağlık hizmetlerine ulaşılması amacı ile Sağlıkta Dönüşüm Projesi’ni yürürlüğe koymuş ve bu program dahilindeki çalışmaları büyük oranda gerçekleştirmiştir. Bu program kapsamındaki çalışmalarından biride Merkezi Hastane Randevu Sistemi’dir.

Alo 182 Sağlık Bakanlığı ‘nın hizmete sunduğu MHRS yani Merkezi Hastane Randevu Sistemi telefon numarasıdır. Fakat son günlerde hastaneler, ağız ve diş sağlığı merkezlerine müracaat etmek için vatandaşlar tarafından aranan Alo 182 Hastane Randevu Alma Hattı‘nın sürekli meşgul çalan, açılmayan, telefonlarıyla ilgili şikayetler, sistem Temmuz ayının başından itibaren Aile Sağlığı Merkezleri için de uygulamaya konulunca iyice artış göstermiştir.

Aile hekimleri, bu sistem oturana kadar randevusuz gelen hastalara de yardımcı oluyoruz deseler de, hasta yakınları bu sistemin yarar yerine zarar getirdiğini ve kullanımdan kaldırılması gerektiğini dile getiriyor. Aile hekimlerine önceden randevusuz gittiklerinde numara alıp önlerindeki kişileri bekleyen vatandaşlar bu sistemin devreye girmesiyle aylarca beklemek zorunda kalıyor. Ayrıca yaşlı hastaların telefon veya internetle randevu sistemini kullanma güçlükleri yaşamaları nedeniyle şikayetler artıyor.

Sağlık Bakanlığı yetkililerine göre ise alo 182 Randevu sistemi uygulaması başarılı şekilde yürütülmektedir. Onlara göre, bu iletişim hattı üzerinden günde ortalama 250 bin randevu verilmekte ve yüzde 80′i gerçekleşmektedir. Yaptıkları şikayet anketlerinde ise memnuniyet oranının yüzde 97 olduğunu Randevu Merkezi üzerinden 1 ile 15 gün içerisinde randevu verilerek hastaların muayene edildiğini söylüyorlar.

Vatandaşlar tarafından dile getirilen diğer bir şikayet ise alo 182′yi aramanın ücretli olması ve dakikası şehir içi veya şehirlerarası görüşme kapsamında ortalama 10 kuruş olması şikayetlere neden oluyor. Vatandaşların kamu kurumları ve özel hastane ve sağlık merkezleriyle alakalı şikayetlerini hızlı ve etkin bir şekilde bildirebilecekleri adreslerden biri de internet üzerinden online hizmet veren sagliksikayet.com gibi tüketici şikayet paylaşım ve çözüm platformlarıdır. 7 gün 24 saat etkin hizmet veren bu şikayet platformları vatandaşlarımızın yaşadığı her türlü sıkıntı ve mağduriyetleri bildirmeleri halinde kısa sürede karşı tarafla iletişime geçerek sorunun çözülmesi ve mağduriyetin giderilmesi amacıyla elinden gelen tüm çabayı sarf etmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>